8413

نقد و بررسی فیلم The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

فرستادن به ایمیل

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/twilight/The-Twilight-Saga-Breaking-Dawn-4e63fe859caca.jpgژانر : ماجرایی، درام، فانتزی

کارگردان : Bill Condon

نویسنده : Melissa Rosenberg

تاریخ اکران : نوامبر 2011

زمان فیلم : 117 دقیقه

زبان : انگلیسی

درجه سنی : PG-13

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

بازیگران:

Kristen Stewart,

Robert Pattinson

Taylor Lautner

 

 

 

 

 

نقد و بررسی فیلم

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

منتقد : راجر ایبرت

سری فیلم های Twilight سه اپیزود خود را صرف کرد تا نشان دهد بلا سوآن با وجود التماس های ادوار کولنِ خون آشام، مصرّانه قصد دارد باکرگی خود را حفظ کند. حالا اپیزود The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 ساخته شده که شما را وا می دارد برای بلا سوآن ارزش قائل شوید. او موفق می شود باکرگی خود را تا بعد از مراسم ازدواج حفظ کند. سپس بلا و ادوارد برای گذراندن ماه عسل خود راهی مخفیگاه مجللی در برزیل می شوند. صبح روز بعد از مراسم ازدواج، تن بلا سیاه و کبود شده، تخت خواب شکسته و همه ی وسایل این طرف آن طرف پرت شده و رومبلی ها پاره پاره شده اند. خدای من! چه اتفاقی افتاده؟!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/twilight/sghgfh.jpgما از هیچ چیز خبر نداریم. فیلم چیزی به ما نشان نمی دهد! بله، صحنه ی از بین رفتن باکرگی بلا که تماشاگران زیادی منتظر رسیدن آن بوده اند، کاملاً پشت پرده رخ می دهد. اینکه آن شب واقعه ی مهم رخ داده، 14 روز بعد از مراسم ازدواج مشخص می شود که بلا (Kristen Stewart) دچار تهوع صبحگاهی شده و می فهمد باردار است. شاید بیش از یک قرن از مرگ ادوارد کولن(Robert Pattinson) بگذرد، اما هنوز می تواند اسپرم های قدرتمندی تولید کند! آیا انسانها و خون آشام ها می توانند با هم جفتگیری کنند؟ ترکیب شیمیایی خون به چه شکل است؟ چه چیزی در نمونه ی ادرار نوزاد دیده می شود؟ شیر؟ یا چیزی غیر قابل تصور؟

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/twilight/gshrrr.jpgبا وجود این معماهای غامض علمی Breaking Dawn - Part 1 با اینکه کمی کند پیش می رود، فیلم جذابی است و بدون شک خونین ترین صحنه ی تولد نوزاد در یک فیلم با رده بندی سنی PG-13 را به نمایش می گذارد. احتمالاً دیدن بلا و ادوارد در حال ویران کردن اتاق خواب، فیلم را به محدوده ی فیلم های با رده بندی R می فرستاد!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/twilight/fghfhjj.jpgنیمه ی اول فیلم که شامل آماده سازی مقدمات مراسم عروسی است، کند و رؤیایی می گذرد. اگر افسانه های نقل شده در قسمت های قبلی فیلم را به یاد داشته باشید، پس می دانید که ازدواج بلا با ادوارد، به معنی تبدیل شدن او به یک خون آشام است. مراسم عروسی بسیار زیباست و درخت های پر از شکوفه محرابی در کنار دریاچه به وجود آورده اند. پدر بلا، چارلی(Billy Burke) زیاد خوشحال نیست. در سخنرانی کوچک خود با کنایه می گوید که او تفنگی دارد که اگر بلایی به سر بلا بیاید، بلد است به خوبی از آن استفاده کند. البته موقع مشایعت بلا در سرسرا، چهره ی پر شهامتی به خود می گیرد. ادوارد که طبق معمول به نظر می رسد در حال درد کشیدن است، منتظر بلاست.

تصاویری از میهمانان خندان دیده می شود. خیلی از آنها را از فیلم های قبلی می شناسیم، اما بقیه ی کسانی که دو طرف سرسرا ایستاده اند برایمان ناآشنا هستند. من که شیفته ی آنها شدم. چه فکری در سرشان بود؟ چند نفر خبر داشتند بلا قرار است با یک خون آشام ازدواج کند؟ با این موضوع مشکلی نداشتند؟ یعنی هیچ کدامشان از خودش نپرسیده بود چرا هیچ کدام از به ظاهر اقوام ادوارد، بزرگ تر از خودش نبودند؟

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/twilight/dfbggh.jpgدوست صمیمی بلا جکوب بلک (Taylor Lautner) هم دوباره برگشته است و حتماً خاطرتان هست که حالا میتواند تغییر شکل دهد و به گرگ تبدیل شود. او که از باردار شدن بلا عصبانی است، گروهان خود را احضار می کند. باید گفت که این گرگ ها زیاد در ایفای نقش گروهان موفق نیستند. بلکه جانورهای وحشی غول پیکری هستند با پنجه های تیز و با نهایت سرعت در جنگل یورتمه می روند. خب، فقط همین را می شود گفت. آنها مدام در حال یورتمه رفتن هستند.

با در نظر گرفتن اینکه ادوارد نه ماه وقت داشت تا برای زایمان خانگی آماده شود، به نظر من که او زیاد تمرین نکرده بود!  انگار هر چیزی از پزشکی می دانست را از دیدن فیلم Pulp Fiction یاد گرفته بود. بله با دیدن این فیلم فهمیده بود که اگر سرنگ بزرگی توی قفسه ی سینه ی کسی فرو کنید نتیجه ی کار عالی از آب در می آید!

بازی Kristen Stewart در این فیلم واقعاً خوب است، گرچه او هم مثل اکثر بازیگران زن فکر می کند زن های باردار یکسره برجستگی شکم شان را مالش می دهند. من شخصاً ترجیح می دادم بیشتر از این به افکار او در مورد زندگی زناشویی پرداخته شود. با اینکه به امکان سقط جنین اشاره ای شده، هرگز نمی فهمیم در مورد این سؤال نظری دارد: بچه ی خون آشام هم روح دارد؟ آیا با وجود اینکه از نظر علمی نیمه مرده است، حق زندگی کردن دارد؟ خوشبختانه لازم نیست زیاد منتظر بمانیم، چون فیلم The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 در تاریخ 16 نوامبر سال 2012 اکران می شود! بهتر است این فیلم برای سؤال های ما جوابی داشته باشد. چون اگر نداشته باشد چارلی سوآن تفنگی دارد که بلد است به خوبی از آن استفاده کند!

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

منتقد : راجر ایبرت

مترجم : الهام بای

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

منبع: سایت نقد فارسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic