8411

نقد و بررسی فیلم This Means War (این یعنی جنگ)

فرستادن به ایمیل

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/safgthy.jpg.jpgژانر : کمدی، اکشن، عاشقانه

کارگردان : McG

نویسنده : Timothy Dowling

تاریخ اکران : فوریه 2012

زمان فیلم : 98 دقیقه

زبان : انگلیسی

درجه سنی :PG-13

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

بازیگران:

Reese Witherspoon

Chris Pine

Tom Hardy

 

 

 

 

 

نقد و بررسی فیلم

This Means War (این یعنی جنگ)

جیمز براردینلی

گاهی اوقات به ظاهر شناخت عناصری همچون " لحن" در فیلمهای كمدی رومانتیك بسیار سخت است. " این یعنی جنگ" فیلمی است كه است كه كارگردان در نمایش این مورد واقعا سردرگم است. این فیلم در بازار فیلمی با سبك " اكشن رومانتیك كمدی" معرفی شده است، اما جنبه اكشن آن تنها در آغاز و پایان فیلم به عنوان چاشنی از آن استفاده شده است. این اكشن بامزه در واقع نوعی تقلید از سری فیلمهای باند،‌ یا فیلم ماموریت غیر ممكن: پروژه ارواح می‌باشد. اما این تقلید بسیار ناشیانه ارائه شده است، نه خنده دار است و نه هیجان انگیز. در قلب این فیلم یك مثلث عشقی بین سه نفر می‌باشد كه بیننده امیدوار است شخصیت بد فیلم همه آنها را بكشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/szhgdzfgsgf.jpg.jpgشاید من غیر منطقی هستم. شاید انتظار من از یك فیلم كمدی رومانتیك چیزی بیشتر از یك حس بی تفاوتی باشد. نمی‌توان گفت كه بزرگترین مشكل در فیلم " این یعنی جنگ" ناشی از كارگردانی، بازیگری و یا فیلم نامه است، اما تمام این عناصر تاثیر گذار هستند. از كمدیهای رومانتیك، به ویژه آنهایی كه هیجان انگیز و تاثیر گذار هستند انتظار می‌رود كه باعث نشاط بخشیدن شوند اما این فیلم واقعا افسرده كننده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/sthgsh.jpg.jpgاف دی آر ( با بازی كریس پاین) و تاك (با بازی تام هاردی) جاسوسهای خبره هستند كه تاریخچه ای از ماموریتهای انجام شده در سخت ترین و غیر ممكن ترین شرایط را همراه خود یدك می كشند. پس از یك تلاش ناموفق برای دستگیری یك تروریست بین المللی به نام هانریش ( با بازی تیل شوایگر) و خون و خونریزی زیاد، تاك و اف دی آر پشت میز نشین می‌شوند. در همین زمان، هاینریش تصمیم به انتقام از آنها میگیرد، چونكه یكی از كشته‌شدگان در جهت دستگیری وی، برادرش بوده است. در همین شرایط، تاك با لارن ( با بازی ریس ویترسپون) قرار دارد، زنی سی ساله كه بسیار عاشق كارش است و به هیچ چیز اجازه نمیدهد كه مانع علاقه وی به شغلش شود. اولین قرار تاك و لارن برای آنها بسیار لذت بخش و خوب است، اما لارن تصادفی با اف دی آر ( با بازی كریس پاین) آشنا می‌شود و پس از كش و قوس‌های فراوان با وی رابطه برقرار می‌كند. زمان زیادی طول نمی‌كشد تا اینكه تاك و اف دی آر متوجه می‌شوند هر دو در پی یك زن هستند، در حالیكه هنوز لارن نمی‌داند این دو نفر را هم دوست صمیمی هستند. آن دو نفر با هم قرار می‌گذارند تا هیچگاه اجازه ندهند كه این زن رابطه دوستانه آنها را خراب كند، اما نمی‌توانند بر عهد خود پایبند باشند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/shdshetr.jpg.jpgرابطه احساسی چندان زیادی بین تام هاردی و ریس ویترسپون و همچنین وییترسپون و كریس پاین وجود ندارد. لحظاتی در فیلم وجود دارند كه در آن پاین و ویترسپون تا پای رابطه جنسی هم پیش می‌روند، اما به نظر می‌رسد كه رابطه هاردی و ویترسپون صمیمی تر و بهتر است. یكی از عناصری كه باعث تزلزل " این یعنی جنگ" می‌شود، رابطه بین كاراكترهای پاین و هاردی است. این دو قرار است كه به عنوان دو مرد غیرهمجسنگرا بسیار به هم نزدیك و صمیمی باشند اما سردی خاصی بین آنها احساس می‌شود. یك مثلث عشقی بین این دو دوست بر سر یك زن ایجاد می‌شود كه در همین جریان از مخاطب انتظار می‌رود كه رابطه بین این دو دوست را باور داشته باشند، اما این مورد در این فیلم اتفاق نمی‌افتد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/dfhjfh.jpg.jpgكارگردان این فیلم، بیشتر نگران جنبه " خوب بودن" فیلم است تا اینكه نگران تعامل بین كاراكترها باشد. در یكی از صحنه‌ها كه اف دی آر و تاك دزدكی آپارتمان لارن را زیر نظر دارند، او شروع به رقص در اتاقهای آپارتمان می‌كند. صحنه‌های بسیاری از فضولی تاك در مورد قرارهای اف دی آر با لارن و همینطور بالعكس وجود دارد. آغاز و پایان فیلم هم پر است از صحنه‌های انفجار، شلیك، تصادفهای ماشین و انسان‌های مرده كه روش استفاده شده توسط كارگردان بیشتر شبیه روشی است كه در فیلم فرشته های چارلی (Charlie’s Angels) از آن برای جلب مخاطب استفاده شده است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/456567.jpg.jpgریس ویترسپون در حالی به ایفای نقش در فیلم " این یعنی جنگ" می‌پردازد كه چندی است لقب پردرآمدترین بازیگر زن هالیوود را به یدك می‌كشد. او جاذبه بسیار زیادی دارد كه در این فیلم همگی تلف شده‌اند. كاراكتر وی نیز در این فیلم بسیار خوب نشان داده شده است،‌صرف نظر از اینكه وی به طور همزمان با دو نفر درحال دوستی است و قصد دارد با هردوی آنها بخوابد تا تصمیم‌گیری اینكه كدام یك "بهتر" است،‌ آسانتر باشد. شخصیت‌های مرد اصلی فیلم نیز،‌ با وجود داشتن رابطه‌های زیاد با ستارگان معروف، در این فیلم زوجی عجیب و غریب هستند و در نحوه انتخاب آنها نیز برای این فیلم جای سئوال وجود دارد. تام هاردی، غلیرغم درخشش‌های اخیر خود در فیلمهایی همچون مبارز (Warrior) در این فیلم كم فروغ بوده و چندان با نقش خود سازگار نیست. در آن سو نیز، كریس پاین كاراكتر جیمز تی كرك در فیلم استار ترك را (Star Trek) بهینه سازی كرده است. برخی از نقش‌های دیگر فیلم همچون دوست اجباری لارن كه توسط چلیسی هندلر (Chelsea Handler) ایفا شده است چندان پرفروغ نیست و در صورت نقش پردازی بیشتر این كاراكتر می‌توانست بهتر از این هم باشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/meanswar/sfhnhfszx.jpg.jpgشاید برخی‌ها از روش‌هایی كه توسط آن مشكلات فیلم حل می‌شوند خوششان بیاید. به نظر من پایان فیلم تا حدی خوب بود، البته در صورت كار كردن و نقش پردازی كردن بیشتر كاراكترها و روابط بینشان میـتوان گفت بهتر از این هم می‌توانست باشد. در مجموع می‌توان گفت صرف نظر از تمام اشكالات موجود در متن فیلم،‌ می‌توان گفت یكی از نكات مثبت و تاثیر گذار فیلم پایان خوش و تاثیر آن بر مخاطب است.

" این یعنی جنگ " را نمیتوان یك فیلم كاملا كمدی محسوب كرد. همینطور نمی‌توان آن را یك فیلم عاشقانه قلمداد كرد. همچنین چندان هیجان انگیز نیست تا بتوان آن را یك فیلم اكشن حساب كرد. می‌توان از لحظات بسیار هیجان انگیز موجود در فیلم یك تریلر خوب ساخت، با تایید سوابق كارگردان فیلم، می‌توان گفت كه این فیلم یك موزیك ویدئو 98 دقیقه‌ای بدون موسیقی و بدون احساس است. مقدار زیادی كمدی عاشقانه كه بیش از حد مطبوع و شیرین است،‌ می‌توانست این فیلم را بهتر كند.

منتقد : جیمز براردینلی (امتیاز 2.5 از 4)

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

مترجم : سعید هوشنگی


منبع: سایت نقد فارسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات