4984

آشنایی اولیه با ساختمان، وظایف و بیماری های شایع پوست (7)

۳) فتودرماتوزها (بیماریهای حساس به نور آفتاب):

بیماریهای حساس به نور یا فوتودرماتوزها به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

- فتودرماتوزهای ایدیوپاتیک: بیماریهایی هستند که تماس با نور آفتاب نقش اساسی در به وجود آمدن آنها دارد.

- فتودرماتوزهای تحریک شده با نور: بیماری هایی هستند که توسط سایر علل به وجود می آیند اما تماس با نور آفتاب می تواند باعث تشدید آنها شود.

فتودرماتوزهای ایدیوپاتیک:

بثوارت نوری پلی مورفیک:

یکی از فوتودرماتوزهای شایع می باشد که به صورت پاپول ها، وزیکول ها، و پلاکت های اریتماتو، خارش دار و بدون اسکار مشخص می شود که بخش هایی از نواحی در معرض آفتاب یا تمامی این مناطق را درگیر می نماید. این بیماری در بهار و تابستان شدیدتر بوده و شایع ترین افراد درگیر نیز، خانم های جوان می باشند.

اتیولوژی:

بثوارت این بیماری به دنبال تماس با اشعه ماورای بنفش، UVB یا UVA و یا هر دو ایجاد می شوند. به عبارات دیگر تماس با اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید و یا سایر منابع نوری می تواند با تحریک سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد بثوارت گردد.

پاتولوژی:

مهمترین یافته های هستیوپاتولوژیک این بیماری عبارتند از: اسپونژیوژ، ادم درم و تجمع سلول های التهابی در اطراف شبکه های عروقی درم. اغلب سلول ها را لنفوسیت های T و به میزان کمتر ائوزینوفیل و نوتروفیل تشکیل می دهند.

اشکال بالینی:

اکثر این بیماران دارای پاپول های اریتماتو و خارش دار در نواحی در معرض آفتاب در طی فصول آفتابی سال هستند. علاوه بر آن گاهی بعد از تماس با نور خرشید فاز حاد بیماری شروع شده و با اجتناب از نورخورشید بعد از یک تا دوهفته می توان بهبودی کامل و بدون برجای گذاشتن اسکار را مشاده نمود. مهمترین خصوصیت بالینی این بیماری، درگیری قسمتی یا تمامی مناطق در معرض آفتاب می باشد. به عبارت دیگر تمامی نقاط در معرض آفتاب در یک فرد، دچار این بیماری نمی شوند. شایعترین نقاط درگیری عبارتند از: پل های بینی، گونه ها، قدام چانه، کناره ها و پشت گردن بخش قانونی قفسه سینه و پشت دستها.

درمان

موارد خفیف را می توان توسط اجتناب از تماس با اشعه ماورای بنفش و استفاده از لباس های محافظتی و ضد آفتاب های وسیع الطیف درمان نمود.

فتودرماتوزهای تحریک شده با نور:

بیماریهایی هستند که توسط تماس با نور خورشید تشدید می شوند. شایع ترین این بیماری ها عبارتند از: آکنه، اکزمای آتوپیک، پولوس پمفیگویید، درماتومیوزیت، اریتمامولتی فرم، لیکن پلان، پمفیگوس، پسوریازیس، روزاسه، لوپوس اریتماتوز دیسکوئید، و عفونت های ویروسی.


محصولات مراقبت از پوست آردن Skin Care

فرآورده های ضد آفتاب

فرآورده های مرطوب کننده و نرم کننده پوست

فرآورده های مراقبت از پوست های بسیار خشک

فرآورده های ضد پیری و تقویت کننده پوست

فرآورده های لایه بردار و پیلینگ

فرآورده های روشن کننده پوست

فرآورده بازسازی کننده

فرآورده کمکی کنترل جوش های صورت

فرآورده برنزه کننده پوست

فرآورده های پاک کننده پوست 

فرآورده مراقبت از پوست بدن

 

فرآورده بهداشت و مراقبت از پا

فرآورده دافع حشرات

 

فرآورده های مراقبت از پوست اطفال وکودکان

 

فرآورده های مخصوص آقایان

ARDENE
http://www.ardene.ir
info@ardene.irمنبع:
http://ardene.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic