3652

هدیه ای که به جان می نشیند

مى‏گویند انسان‏ها به مهر و محبت زنده‏اند. این سخنى است به غایت درست و خردمندانه كه بر اساس و منطبق بر نیازها و روحیات انسانى شكل یافته است.

نیاز به داشتن هم‏صحبت و ابراز مهر و محبت میان همسران نیز از اركان اصلى زندگى مشترك و خانوادگى مى‏باشد.

به عبارت دیگر، زندگى واقعى یعنى رابطه‏اى سرشار و لبریز از محبت میان زن و شوهرى كه به یكدیگر اعتماد و علاقه دارند ، زن و شوهرى كه با شور و شوق به تداوم زندگى خود فكر مى‏كنند و با یكدیگر یكرنگ و یكدل‏اند.

یكى از مواردى كه موجب آسیب جدى به روابط زناشویى مى‏شود، این است كه زن یا مرد و یا هر دو طرف احساس مى‏نمایند همسرشان نسبت به وى بى‏توجه و یا علاقه‏اش نسبت به گذشته كمتر شده است.

مرد یا زنى كه یك چنین تصورى را از طرف مقابل‏شان در ذهن داشته باشند، احساس بى‏ارزشى و پوچى خواهند كرد و حتى ممكن است در درازمدت، احساس امنیت خود را نسبت به زندگى مشترك از دست بدهند.

برخى از مردان یا زنان كه به همسرشان بى‏توجهى نشان مى‏دهند، دلیل این گونه رفتارهاى خود را گرفتارى‏هاى روزمره قلمداد مى‏نمایند . حال آنكه در واقع ایجاد ارتباط رضایت‏بخش با همسر موجب خواهد شد تا زن یا مرد در مواجهه با مشكلات رو به تزاید زندگى قدرت و توان بیشترى داشته باشند.

زمانى كه خانواده به عنوان پایه و اساس جوامع مطرح مى‏شود و ادعا بر این است كه فرد باید در نهاد خانواده احساس امنیت و آرامش داشته باشد، بى‏توجهى و بى‏محبتى، زمینه‏ساز تنش و اختلاف و از بین برنده ی این پیش‏فرض خواهد شد.

جهت جلوگیرى از تنش در خانواده، ابراز علاقه زوجین نسبت به یكدیگر كاملاً مهم و حیاتى مى‏باشد. ضمن اینكه ابراز علاقه در هر دوره‏اى مى‏تواند شكلى متفاوت و متمایز داشته باشد.

همسرانى كه تا به حال از یك چنین اصل مهمى در زندگى زناشویى خود بى‏بهره بوده‏اند یا به آن بى‏توجهى نشان داده‏اند مى‏توانند به نكات زیر توجه داشته و سریعاً به بازسازى روابط زناشویى خود بپردازند:

1- از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نكشید. ابراز علاقه نشانگر میزان دوست داشتن و محبت شما نسبت به همسرتان مى‏باشد.

2- هیچ نگویید علاقه‏ام را با رفتارم نشان خواهم داد. لازم است براى ابراز علاقه از كلمات زیبا و محبت‏آمیز استفاده كرد.

3- هرگز اجازه ندهید مشكلات و مسائل زندگى، شما را از همسرتان دور سازد. مشكلات همیشه هستند و خواهند بود.

4- در هر حال و هر حالت ابراز علاقه و عشق به همسر، بهترین و والاترین هدیه به اوست. این هدیه را از وى دریغ ننمایید.

در این میان، زنان و مردان باید حتماً به اصل تفاوت‏هاى فردى میان خود معتقد باشند و بدانند زن و مرد دو موجودند كه از نظر هوش، استعداد، علایق، خصایص جسمانى و اخلاقى تفاوت‏هایى با یكدیگر دارند. بنابراین زن و مرد باید حداكثر توافق را میان خصایص خود و همسرشان ایجاد و وجود یكدیگر را مكمل و متمم بدانند.

براى اینكه زنان و مردان در زندگى مشترك از زندگى مشترك‏شان لذت ببرند لاجرم باید به تمایزات خود با طرف مقابل‏شان به دیده احترام و واقع‏بینانه بنگرند. آنان مى‏توانند زندگى شیرینى داشته باشند به شرط اینكه از داد و ستد عاطفى به شیوه‏هاى قلبى، كلامى و عملى استفاده نمایند. به همسر و شریك زندگى‏شان ابراز محبت نموده و با زبان و عمل این امر را اثبات نمایند.

منبع : ماهنامه پیام زنمنبع:
http://hamidrezak.mihanblog.com

منبع:
http://jok4u4.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات